SEC Karşı Çıkıyor: Hong Kong Ethereum ETF için Buna İzin Verecek!

HK SFC, lisanslı platformlar aracılığıyla staking hizmetlerine izin vermek için kripto ETF ihraççılarıyla görüşüyor. Uzmanlara göre staking özelliğinin, Hong Kong’un spot Ethereum ETF ürünlerine olan talebi artırması mümkün. Ayrıca Hong Kong spot Ethereum ETF’lerinin ABD’deki muadillerine kıyasla avantaj kazanmasına da yardımcı olacak. Çünkü ABD SEC, staking konusuna soğuk bakıyor.

Hong Kong Ethereum ETF’lerinin üstün özelliği mi?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasanın gözü ABD’deki spot Ethereum ETF’ler üzerinde. ABD SEC’in VanEck spot Ethereum ETF başvurusuna ilişkin kararını açıklamasına çok az bir zaman kaldı. İlginç bir şekilde, SEC’in yaklaşımından farklı olarak Hong Kong, spot Ethereum ETF’leri için staking özelliğini kolaylaştıracağını belirterek sürpriz bir hamle yaptı. Konuya aşina kaynaklara göre, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), Hong Kong’un kripto ETF ihraççılarıyla lisanslı platformlar aracılığıyla potansiyel staking hizmetleri konusunda görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler, başvurucuların geçtiğimiz haftalarda SFC’ye yaptığı son teklifleri takip ediyor.

Görüşmeler devam ediyor. Kaynakla, şu anda bir karar için kesin bir zaman çizelgesinin olmadığını söylüyor. Uzmanlara göre, teklifin onay alması halinde, stake hizmetlerinin dahil edilmesi, Nisan ayındaki lansmanından bu yana nispeten düşük ilgi gören Hong Kong’un spot Ethereum ETF’lerine olan talebi potansiyel olarak artırabilir. Buna ek olarak, bu hamle Hong Kong’u, ABD’nin önünde bir konum sağlıyor. Çünkü, büyük ihtimalle ABD ETF’lerinde herhangi bir stake etme işlevi olmayacak. Çünkü ABD SEC, bu konuya sıcak bakmıyor. Valkyrie’nin ABD başvurusunu geri çekmeye karar vermesinin nedeni de buydu. Öte yandan, diğer bazı ABD ihraççıları, staking özelliklerini uygulamalarından kaldırmaya kabul etti.

Staking, HK Ethereum ETF ürünlerine kaldıraç sağlayacak mı?

Staking, yatırımcılara ETH’lerini Ethereum ağında kilitlemeleri anlamına geliyor. Böylece yatırımcılar, pasif gelir elde ediyor. Ayrıca staking, işlem doğrulamasına daha fazla yardımcı olma fırsatı veriyor. Şu anda, Ether stake etme, ek kripto paralar şeklinde yıllık yaklaşık %4’lük bir getiri sağlıyor.

Aegis Custody CEO’su Serra Wei’ye göre, Hong Kong ETF ihraççıları ve düzenleyiciler arasında stake etme ile ilgili tartışmalar verimli geçti ve yerel düzenleyici çerçevelerle iyi uyum sağlayacağını öne sürdü. Wei, Aegis’in SFC ile yapılan görüşmelere doğrudan katılmamış olmasına rağmen, “Spot-ETH ETF’lerine stake etmenin dahil edilmesi Hong Kong için önemli bir başarı olacaktır” dedi. Aegis, Hong Kong’daki bankalara saklama teknolojisi çözümleri sağlama konusunda uzman birisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x